צילום: ארגון השומרים בני ברק

מעקב מבני ברק לחיפה: כך נעצרו זוג הנוכלים

זוג נוכלים שביצעו קניות על חשבון אזרחים תמימים, נעצרו לאחר שביצעו את תרגיל ההונאה בבני ברק ושלחו את המונית בסמוך לגרנד קניון בחיפה. מעקב של ארגון השומרים בבני ברק, הוא שהביא למעצר.

צמד הנוכלים שעקצו במאות אלפי שקלים, התגלו על ידי ארגון השומרים בבני ברק, שבפעולה נחושה הביא למעקב מבני ברק ועד לחיפה, כאן נעצרו בסמוך לגרנד קניון.

את פעולות ההונאה המתוחכמות שביצעו צמד הנוכלים מאזור הקריות, הצליחו לעצור בארגון השומרים אחרי מעקב ארוך שכלל נסיעה מבני ברק ועד בסמוך לגרנד קניון בחיפה. רק לאחר מעצרם של צמד הנוכלים הוברר כי מדובר בהונאה שפגעה בלא מעט אנשים ובהיקף של מאות אלפי שקלים. הבוקר (שני) הגישה המשטרה הצהרת תובע ובימים יוגש כתב אישום נגד השניים.

דבר החקירה החלה כבר לפני כחודשיים וחצי, לאחר שהגיעו תלונות מבעלי עסקים ומאזרחים בעלי כרטיסי אשראי שטענו לביצוע הוצאה באמצעות פרטי כרטיסי אשראי גנובים.

על פי החשד, השניים נהגו להתקשר למסעדות ברחבי הארץ, להציג עצמם כאנשי בטחון של חברת אשראי ולעדכן את עובדי המסעדה כי היתה בעיה בכרטיס האשראי של לקוחות עמו בצעו את הרכישה, בשלב זה ביקשו מהם את המספר הטלפון ממנו הלקוח התקשר ואף וידאו עמם את סכום העסקה.

לאחר מכן החשודים התקשרו לבעלי כרטיסי האשראי הציגו את עצמם כעובדים באותה המסעדה שזה עתה הלקוח הזמין ממנה אוכל ועדכנו את בעל הכרטיס כי עקב בעיית תקשורת כרטיס האשראי לא עבר וביקשו את פרטי כרטיס האשראי פעם נוספת.

כעת, כשבידם היו פרטי כרטיסי האשראי של הלקוחות, החשודים רכשו באמצעותם מוצרים שונים ובהם כלי עבודה ומוצרים שונים לבית בהיקף של מאות אלפי שקלים.

הפעולה שכאמור הביאה למעצרם של צמד הנוכלים, באה לאחר תרגיל העוקץ שבוצע בבני ברק לפני כחודש, כאשר ברקע מתנהלת חקירת המשטרה סביב הונאת אנשים.

במוקד השומרים בבני ברק התקבל דיווח על ידי עובד באחת מחנויות כלי העבודה בעיר, כשהוא מספר על חשד שיש לו כלפי עיסקה שזה עתה בוצעה בחנות.

האירוע החל עם כניסתו של נהג מונית לחנות במטרה לאסוף סחורה שהוזמנה ע”י הלקוח ושולמה באמצעות מספר כרטיס אשראי בטלפון. שווי הסחורה בסך עשרת אלפים ש”ח.

למחרת, נכנס לחנות נהג מונית אחר במטרה לאסוף סחורה שהוזמנה כמה דקות קודם לכן ע”י אותו לקוח מאתמול, ובאותה הדרך – מספר כרטיס אשראי בטלפון. הפעם שווי הסחורה עמד על סך חמשת אלפים ש”ח.

חשדו של העובד התעורר כאשר נהג המונית ביקש להזדרז בהעמסת הסחורה למכוניתו כיוון שהוא ממהר להגיע לחיפה – מה שגרם לעובד לתמוה על הזמנת סחורה יום אחר יום מעיר רחוקה כאשר ניתן לרכוש כזו בכל עיר בארץ.

העובד הערני חייג מיד למוקד ‘השומרים’ ותוך דקות ספורות הגיעו מתנדבים למקום. במקביל, יצר מנכ”ל הארגון קשר עם קב”ט חברת האשראי בבקשה שיבדוק מול הלקוח האם נתן הרשאה לביצוע הרכישות החשודות. לאחר מספר ניסיונות כושלים להשיג את בעל הכרטיס, חיווה הקב”ט את דעתו כי אכן מדובר בגניבה, וזאת לאחר בדיקת נתוני הכרטיס שהעלתה כי הלקוח מעולם לא ביצע עסקאות בסכומים זהים.

בהחלטה מהירה ונועזת – שהתבררה מאוחר יותר כנכונה, הוחלט לשחרר את נהג המונית עם הסחורה על מנת לבצע אחריו מעקב עד חיפה, בניסיון להתחקות אחר השולח החשוד בגניבה והונאה.

באמצע הדרך, קיבל מנכ”ל הארגון עדכון כי עלה בידו של קב”ט חברת האשראי למצוא את בעל הכרטיס, וכי מבירור עמו עלה כי הוא לא ביצע את הרכישות בעצמו ואף לא נתן שום הרשאה כזו לאף אחד אחר. במקביל, דיווח הקב”ט למשטרת חיפה על האירוע, וזו יצרה קשר עם המתנדבים שעשו את דרכם לחיפה תוך מעקב צמוד ומתוחכם אחרי המונית. קצין אג”מ במשטרת חיפה עדכן את המתנדבים כי שלח צוות למקום בו אמור נהג המונית לספק את הסחורה הגנובה.

כשהמונית ורכב ‘השומרים’ שבעקבותיה התקרבו לחיפה, עדכנו המתנדבים את צוות השיטור כי נהג המונית סטה מהמסלול בו היה אמור לנסוע, ונראה כי הוא מנסה לטשטש עקבות.

בשלב מסוים, עצר נהג המונית בצד הדרך מול קניון מרכזי בעיר, יצא מהרכב והחל להעמיס את הסחורה על רכב אחר שחנה בסמוך. המתנדבים – שחששו כי עמלם ירד לטמיון אם יפספסו את המומנטום, עיכבו את נהג המונית עד להגעת הכוח המשטרתי.

מחקירה ראשונית של הנהג במקום, עלה כי קיבל הזמנה למשלוח באמצעות אפליקציה המשמשת לנסיעות ומשלוחים. לאחר אישור המשימה קיבל הנהג שיחת טלפון – ככל הנראה ממכשיר ‘טוקמן’ – ובה נמסרו לו כתובות האיסוף והפריקה בבני ברק ובחיפה. עוד התברר כי באמצע הדרך קיבל הוראה מ”הלקוח” לשנות את המסלול – כפי שאכן זיהו מתנדבי ‘השומרים’.

הנהג התמים שוחרר לדרכו והסחורה הושבה לבעליה. מבדיקה מעמיקה שנעשתה לאחר מכן התברר שעשרות חנויות ברחבי הארץ שחלקן מבני ברק, נפלו קרבן לאותו עוקץ תוך שימוש באותם דפוסי פעולה. המשטרה גבתה עדויות ממתנדבי הארגון כשבמקביל ניהלה חקירה מאומצת עד למעצרם של החשודים.

מנכ”ל ארגון ‘השומרים’, חיים רוטר, שפיקד על האירוע מתחילתו, מבקש להעביר מסר חד לכל בעלי העסקים והחנויות: “הקלות שבה חנויות משחררות סחורה בשווי אלפי שקלים באמצעות תשלום טלפוני – מטרידה, ועלולה להסב נזק רב ועוגמת נפש מרובה. במקרה הנוכחי – הודות לעירנותו של העובד ופעולתם המהירה והנחושה של מתנדבי הארגון – צומצם הנזק הכספי. בעלי החנויות מתבקשים שלא לזלזל בנהלים, ולבצע את העסקאות הטלפוניות בדיוק כפי ההוראות וההנחיות של חברות האשראי. יש לזכור כי במקרים של הונאה יושת הנזק הכספי על בעל העסק ולא על בעל כרטיס האשראי”.

מרחבי האתר
מחוץ לחיפה

הודו לה’: במבצע הירואי שוחררו 4 חטופים מעזה

כוחות הביטחון הצליחו לחלץ ארבעה ישראלים שנחטפו בשמחת תורה לעזה. הארבעה: נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג’אן, אנדריי קוזלוב ושלומי זיו, חולצו משני מבנים במחנה ‘נוסיראת’, ומיד לאחר מכן הועברו במסוקים למרכז הרפואי תל השומר.

לידיעה המלאה »
דילוג לתוכן