החזירה וגוריה בכניסה לבניין ברחוב רבי עקיבא. צילום: באדיבות המצלם

נחתם שוב מסמך הבנות להרחקת חזירי הבר

20 יום לאחר כניסתו של יונה יהב לתפקיד ראש העיר, נחתם היום מסמך הבנות בין עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים לטיפול בבעיית החזירים. 

20 יום לאחר כניסתו של יונה יהב לתפקיד ראש העיר, נחתם היום מסמך הבנות בין עיריית חיפה ורשות הטבע והגנים לטיפול בבעיית החזירים.

כזכור, יהב הבטיח עוד טרם הבחירות כי לאחר בחירתו הוא יטפל בבעיית החזירים כך שבתוך 90 יום הם יעלמו. “תוך 90 יום מרגע כניסתי לתפקיד לא יהיו חזירי בר בחיפה. חזיר בר ובני אדם לא יכולים לגור ביחד”, אמר אז יהב, וחזר על הדברים גם לאחר בחירתו.

כעת, חתם על הבנות מול רט”ג, על מנת למגר את הנגע הזה מרחובות חיפה, ונראה כי מדובר בעוד צעד בדרך הנכונה. כחלק מההבנות פרוייקטור של רט”ג ייעץ לעירייה על פי תכנית עבודה שגובשה בין הצדדים.

הפרוייקטור של רשות הטבע והגנים יסייע לעירייה לתכלל ולהכווין את התכנית בהובלת פרויקטור העירייה לנושא. במסגרת ההבנות נקבעו יעדי עבודה שנועדו להפחית את מספר חזירי הבר בשכונות העיר.

נציג העירייה דוד לוריא : היום חתמנו על מסמך הבנות עם רט”ג, על סמך תכנית עבודה שהוכנה בתיאום איתם, והיא מגדירה יעדים עם מטרה אחת ברורה – ירידה דרסטית במספר חזירי הבר בעיר.

גיא כהן מנהל מחוז צפון ברשות הטבע והגנים: הרשות תמשיך לסייע לעיריית חיפה למתן את הקונפליקטים שבין תושבי חיפה לחזירי הבר. נצליח להרחיק את חזירי הבר רק עם שיתוף פעולה של העירייה ותושבי העיר ועצירת ההאכלה. אנחנו שמחים לסייע לעירייה ונעשה מה שניתן בכדי להצליח.

כאן המקום לציין כי כבר בעבר  – לפני שלוש וחצי שנים (בחודש אלול תשפ”א) נחתם הסכם בין רשות הטבע והגנים ועיריית חיפה שלא הצליח למגר את התופעה של חזירי הבר בעיר.

כעת הוחלט על מספר פעולות מרכזיות בהם גם פעולות שנעשו בעבר:

1. צמצום מקורות מזון ומים – ביצוע סניטציה, מניעת מזון זמין ועצירת האכלה מכוונת של חיות בר. פעילות מרכזית זו, נועדה לצמצם כניסת חזירי בר לשכונות בחיפוש אחר מזון בדרכים הבאות:
א. סניטציה – פינוי יומי של אשפה ותיגבור פינוי ערב, בפרט בשכונות בהן נוכחות חזירים רבה, שימוש באשפתונים שלא נגישים לחיות הבר, ניקיון ערב בפארקים, קיבוע עגלות האשפה, סגירת נזילות מים וביוב.
ב. אכיפה – מניעת השארת מזון בשטח הציבורי (האכלת חתולים שלא בהתאם להנחיות), מניעת האכלה של חזירי בר וחיות בר אחרות.
ג. הסברה – גיבוש פעילות קהילתית לצמצום הקונפליקט.
2. חסימת נתיבי חדירה לשכונות – מיפוי, גידור וחסימה של נתיבי כניסה של חזירים. תחזוקה שוטפת.
3. המתה של פרטים סוררים – פרטים סוררים הם חזירים שאיבדו החשש מבני אדם, ורואים בו מקור מזון. חזירים אלו מסוכנים, ואין ברירה אלא להמיתם. המתה של פרטים סוררים היא הפעילות המשלימה לתחומי הממשק המפורטים לעיל. המתה יכולה להתבצע בלכידה והמתה הומנית ובהמתה בירי, תחת היתר מרט”ג.
4. הכנת דוח חודשי על ידי הצוות המשותף.
5. היתרי הירי ייתנו לפוליגונים מוגדרים שיוסכמו על הצוות המשותף, בהתאם לנוהל ירי במרחק קטן מ 500 מטר מיישוב.
6. היתרי הירי יותנו באיסוף הפגרים באופן מיידי ואיסוף דגימה מכל פרט.
7. כל שינוי בתכנית העבודה וכל פרסום לציבור יהיה בהסכמת הצוות המשותף.

מרחבי האתר
דילוג לתוכן