מסעדת מקסים וגלעד הזכרון במקום. צילום: 970

54 מיליון שקלים פיצויים לנפגעי פיגוע הטרור במסעדת מקסים

שופטת בית המשפט המחוזי בעיר, רבקה פוקס, פסקה סכום של עשרות מיליוני שקלים לנפגעי הפיגוע במסעדת מקסים, ואולם היא דחתה את התביעה נגד הרשות הפלסטינית וארגון הטרור הג'יאהד האיסלאמי.

שופטת בית המשפט המחוזי בעיר, רבקה פוקס, פסקה סכום של עשרות מיליוני שקלים לנפגעי הפיגוע במסעדת מקסים, ואולם את המיליונים היא השיתה על שלושה מחבלים, תוך שהיא דוחה את התביעה נגד ארגון הטרור הג’יהאד האיסלמי וכן נגד הרשות הפלסטינית ואש”ף.

הדיון שנערך לאורך זמן רב, הגיע לסיומו בימים האחרונים, לאחר שבני המשפחות של ההרוגים והפצועים תבעו את הרשות הפלסטינית, ארגון אש”ף, הג’יהאד האיסלאמי, ושלושה מחבלים שיושבים בכלא, ביניהם מי שהסיע את המחבלת המתאבדת.

כזכור, מדובר בפיגוע שאירע בחודש תשרי תשס”ד, במסעדת מקסים הסמוכה לחוף הים במבואות הדרומיים של העיר. אל המסעדה נכנסה מחבלת שפוצצה עצמה על יושבי המסעדה, מה שגרם למותם של 21 אנשים, ו-51 אחרים שנפצעו.

בעבר נתבעה המחבלת המתאבדת באמצעות עיזבונה, וגם שותפיה לפיגוע נתבעו בתביעה אזרחית על מעשה הטרור.

בתביעה הנוכחית דרשו המשפחות כי הרשות הפלסטינית תשלם גם היא פיצוים בגין מה שהם הגדירו רשלנותם להפרת חובה חקוקה.

במהלך המשפט טענה הרשות הפלסטינית בכתב הגנתה כי יש לה חסינות דיונית של מדינה זרה מפני הליכים משפטיים אזרחיים במדינה אחרת, אולם בדיון נטען ע”י התובעים כי אין לה חסינות מכמה טעמים, ובכלל זה בשל פסיקה שניתנה בעבר שקבעה כי הרשות הפלסטינית אינה נהנית מחסינות שיפוט.

השופטת קבעה כי יש אמנם לקבוע שהוכח שהרשות הפלסטינית לעיתים מסובכת בטרור נגד ישראל וזאת למרות הכחשתה, אולם אין לומר שיש קשר סיבתי בין התנהלות הרש”פ לנזקי הפיגוע במסעדת מקסים. השופטת דחתה את אחריות הרשות ודחתה את התביעה נגדה וכך גם נגד אש”ף, כאשר היא כותבת כי “בהעדר טענות נגד אש”ף, דין התביעה להידחות”.

בכל הנוגע לתביעה נגד הג’יהאד האסלאמי, גם כאן החליטה השופטת למחוק את התביעה לאחר שקבעה כי עושה זאת בשל היעדר אישור מסירה כדין לארגון. גם את התביעה נגד עיזבון המחבלת המתאבדת מחקה השופטת בהיעדר אישור מסירה לעיזבון.

אל מול שלושת המחבלים הכלואים בישראל כן התקבלה התביעה, כאשר אחד מהם הוא כאמור זה שהסיע את המחבלת המתאבדת אל המסעדה.

בהחלטתה קבעה השופטת כי השלושה ישלמו יחדיו סכום של 54 מיליון שקלים פיצויים לנפגעים ובני משפחותיהם. בנוסף קבעה  כי שניים מהמחבלים ישלמו 12 וחצי מיליון שקלים כשכר טרחה לעורכי הדין.

מרחבי האתר
מחוץ לחיפה

מחקר על מחלימי קורונה: מרבית התסמינים חולפים תוך 6 חודשים

תוצאות מחקר בקרב מחלימים מקורונה בשערי צדק קובע אחרי מעקב של שישה חודשים כי 95% המחלימים מקורונה ללא עדויות לנזקים ריאתיים או לבביים אחרי 3 חודשים. “אנחנו יכולים להגיד בזהירות שלצד הבדיקות התקינות, מרבית התלונות חולפות החל משלושה חודשים ועד ששה” מספר פרופ’ גבריאל איזביצקי, מנהל מכון הריאות בשערי צדק.

לידיעה המלאה »
דילוג לתוכן