בית המדרש של גור. צילום: 970

עשרות משפחות מגור עוזבות את חיפה

תופעה רחבת היקף מתרחשת בימים האחרונים בשכונה החרדית בהדר שבחיפה, שעה שמשפחות רבות הנמנות על חסידות גור עוזבות את העיר. הסיבה לעזיבה היא על רקע הוראתו השקטה של כ”ק האדמו”ר מגור שליט”א, שניתנה בעבר למשפחות, וכעת לקראת סיום השנה משפחות רבות מצאו את הזמן הנוח מבחינתן.

בשיחות עם גורמים שונים בקהילת ‘גור’ בחיפה, עולה תמונה של תופעה רחבה מאוד, כאשר מדובר בסדר גודל שבין 80 ל-100 משפחות, כאשר רבים מהם כבר החלו בעזיבה, וחלקם יעשו זאת בחודש הקרוב.

בשיחה עם אתר לדעת מספר אחד העסקנים המשוייכים לקהילת גור, כי כבר לאורך השנה היו עזיבות פה ושם של משפחות, אולם זה בעיקר קרה אצל משפחות ללא ילדים קטנים, ומעטים הם המשפחות שעזבו עם ילדיהם. “כעת עוזבות משפחות שלמות עם ילדים, זאת לאחר שכבר אין לימודים בבית ספר לבנות בגלל הקורונה, ומנגד ילדי החיידר יכולים להמשיך את הלימודים גם בתלמוד תורה בעיר אחרת, שכן חומר הלימודים שנלמד מידי יום, זהה בכל הכיתות בחיידרים של גור”.

עם זאת, אומר אותו עסקן לאתר ‘לדעת’, אכן יש משפחות שהחליטו שלא לעזוב כעת בחודש תמוז, והם מחכים לחודש אב, לפני תחילת שנת הלימודים הבאה.

גורם נוסף בחסידות גור בחיפה ששוחח עם אתר לדעת אומר כי הייתה הפתעה לנוכח ריבוי העזיבות. “חשבנו שהצעד הזה ייקח הרבה יותר זמן. הסברה הייתה שיעזבו כ-30 עד 40 משפחות, אולם הופתענו מכמות העזיבות שמדובר בסדר גודל של כ-100 משפחות”.

בכדי להבין את המהלך הדרמטי, די להביט אל הנתונים וללמוד כי עזיבת המשפחות של חסידי גור, מותירים קהילה קטנה בהרבה מזו שהייתה, כאשר מתוך כ-300 משפחות כ-100 עוזבים כבר השנה.

עוד גורם מקהילת גור בחיפה ששוחח עם אתר לדעת, אומר כי לא יתפלא עם אפקט הדומינו יתחולל כבר בקרוב אצל יתר המשפחות. “כשאתה רואה כל כך הרבה משפחות עוזבות, אתה לא יכול לעמוד מנגד”. הוא גם מספר שמשפחות שלמות התפזרו לרחבי הארץ. “יש משפחות שלמות שהתגוררו כאן לצד ההורים, וברגע אחד ההורים עזבו ואחריהם גם הילדים, אולם כל אחד הלך לעיר אחרת”.

ש, חסיד גור שקנה דירה נוספת בשנה האחרונה בחיפה, עמד בפני התלבטות קשה מה לעשות. בשיחה עם אתר לדעת הוא סיפר שהלבטים היו גדולים. “לא הלכתי לשאול את האדמו”ר אם לעזוב, כי ידעתי מה המשמעות אם אקבל תשובה חיובית”. כרגע הוא אומר, הוא נערך לבאות אך גם הוא סבור שלא יחזיק פה מעמד זמן רב. “תחשוב על זה שעוד מעט לא ישארו ילדים בחיידר ובבית ספר, לאן אשלח את הילדים לחצור?”

ש, הוא לא היחיד מבין חסידי גור שראו את עתידם כאן בחיפה והשקיעו כספים רבים בדירה. גם ב’ לקח משכנתא גדולה בכדי לשפץ את הבית ולהוסיף מספר חדרים, ותוך כדי השיפוצים הוא שמע על ההוראה. בניגוד ל-ש’ הוא החליט כי הוא מתבטל לגמרי והוא ומשפחתו יעזבו עד סוף השנה. ב’ הוא אחד מבין 80 המשפחות שיעזבו את חיפה, כשהוא מותיר דירה משופצת מהמסד ועד לטפחות, וכעת הוא עדיין מתקשה למצוא קונה שיסכים לשלם את המחיר הגבוה שלאחר השיפוץ.

על אף המקרה של ב’, אחד מחסידי גור שעוסקים בנדל”ן בעיר חיפה, אומר כי הסיפור הזה הוא חריג. לדבריו: “חלק גדול מאלו שעוזבים את חיפה כבר הצליחו למכור את דירתם לחרדים אחרים שרוצים לגור בחיפה”. “להפתעתי העזיבה הזו לא משפיעה על מחירי הנדל”ן באזור החרדי, על אף שהייתי בטוח שהמחירים יירדו ב-20%, וזה לא קרה”. הוא מעריך כי גם אלו שעזבו מבלי למכור דירתם ימצאו שוכרים.

ולצד כל אלה, לא דבר של מה בכך לעזוב את מקום הנוחות שהתרגלת אליו שנים, ובפרט כאשר מדובר בחלק גדול מהמקרים בפרנסה. כך למשל בשבוע שעבר עזב את חיפה אחד החסידים שעבד למחייתו בעבודה באזור חיפה. “הוא הרוויח משכורת מכובדת מאוד של 20 אלף שקל, ועזב הכל כי האדמו”ר אמר”, מספר חברו. “כעת הוא נוסע מאשדוד לחיפה יום-יום, אבל קשה לי להאמין שיצליח להחזיק מעמד בצורה שכזו לאורך תקופה”, אומר אחד החסידים שנותרו בחיפה ושבכוונתו גם להישאר כאן בעיר.

אחד הדברים שבולטים לעין בימים האחרונים, היא שבין הנותרים בחיפה, יש לא מעטים מחסידיו של ראש הישיבה הגר”ש אלתר שליט”א. “הקהילה של ר’ שאול תתפתח כאן ותפרח, וזה רק עניין של זמן עד שהדבר יראה לעין כל”, אומר אחד מחסידיו.

מרחבי האתר
דילוג לתוכן